Just-In-Time, gyártásszervezési és készletgazdálkodási stratégia, mely a gyár folyamatban lévő készleteinek, és az azzal kapcsolatos költségek jelentős csökkentésével javítja a vállalat beruházási hatékonyságát.
A tanfolyam célja
Megismertetni a toló és húzó elvű termelés vagy szolgáltatás közti különbséget. Megérteni az éppen időben való termelés elemeit, az ütemidő fogalmát, számítását, az optimális készletszint meghatározását, a KANBAN rendszert és annak típusait. Szó lesz továbbá az egydarabos áramlásról és a kiegyensúlyozott termelésről. A módszerek megértését gyakorlati példák, szemléltető eszközök, mintafeladatok segítik.
Célcsoport
Azok a szakemberek, akik cégük folyamatos fejlődéséért felelősek, különös tekintettel az alábbiakra:
- Termelési dolgozók, csoportvezetők, műszakvezetők, termelési és műszaki vezetők, logisztikusok, folyamatmérnökök.
- Olyan nemrégiben végzett szakemberek, akik a jövőjüket cégük termelési rendszerének fejlesztésében, ellátási láncok működtetésében képzelik el.
- Szolgáltatások valamely területén dolgozók, akik szeretnék bővíteni ismereteiket, illetve hatékonyabban kívánják végezni tevékenységüket.
- Továbbá olyan személyek, akik érintettek a folyamatok optimalizálásában és a hatékonyságnövelésben.
A tanfolyam során megszerezhető kompetenciák
- A képzés során a résztvevők megismerik a Just-in-Time filozófia céljait és módszereit. Megtanulják az értéklánc folyamatait szisztematikusan elemezni és a vevői igények alapján vezérelt, optimális működést kialakítani. A tanult módszerek alkalmazásával képesek lesznek a mindig gyorsabban változó vevői elvárásokhoz igazodva a megfelelő folyamat fejlesztéseket végrehajtani. Lehetővé válik számukra, hogy a folyamatos áramlású, húzó alapelvű gyártási rendszer víziója szerint alakítsák ki eljárásaikat, a folyamatok minőségének javítása mellett.
- A cella rendszerű gyártás az erőforrások egyenletes elosztását jelenti a termelési környezetben (vagy akár a szolgáltatásban – pl. a fogorvosi szék környezete). Célja a minőség, a gyorsaság fejlesztése, valamint a költségek csökkentése, a folyamatos áramlás biztosításával és a veszteségek kiküszöbölésével.
- One-Piece-Flow (continuous flow): Egydarabos áramlás (folyamatos áramlás) – folyamat a felgyülemlő készletek és a ‘sorban állás’ kiküszöbölésére. Az egydarabos áramlás ugyanakkor lehetővé teszi a felmerülő hibák gyors azonosítását.
A képzéshez való bekapcsolódás és részvétel feltételei
- Középfokú végzettség
Képzési tematika
- Ütemidő, ciklusidő fogalmai, számításai, Ciklusidő diagramok
- Gyártósziget-tervezés, cellakialakítás, cellagyártás
- Termeléskiegyenlítés (HEIJUNKA)
- Rugalmas kapacitás, egydarabos áramlás (ONE PIECE FLOW)
- Nagy- és kisszériás termelés alapelemei
- Kevert modellű gyártás
- Optimális készletnagyság
- Kapacitástervezés
- Szükséges erőforrások meghatározása; anyag- és információáramlás
- FIFO, LIFO
- A Kanban alapvető fajtái, Kanban-körök, Kanban kártyák
- Termelési kanban, Kanban sínes vezérlés
- Rendelési kanban
- A kanban rendszer alapszabályai
- Számítások
- Körjáratok (MILKRUN, MIZUSUMASHI – Water Spider)
- Vizsga
Képzés időtartama: 1 nap = 8 OE (OE = oktatási egység, 1 OE = 45’)
Teljesítményt értékelő rendszer:
A tanfolyam végén feleletválasztásos elméleti teszt kitöltése.
A tanúsítvány kiadásának feltételei:
A képzésen való legalább 90%-os jelenlét, a vizsgakövetelmény eredményes teljesítése és a tanfolyam díjának kiegyenlítése.
A képzés díja: 130 € + áfa/fő
Az ár magában foglalja a tanfolyamon való részvételt, a tan- és segédanyagok, valamint a vizsga díját. Az esetlegesen felmerülő utazási és szállásköltségeket nem tartalmazza. (A képzési díjon felül, közvetített szolgáltatásként, kiszámlázásra kerülnek a tantermi oktatások szüneteiben biztosított frissítők, valamint az ebéd költségei 22 €+áfa/fő/nap áron.)
Az árak Euróban értendők, az árfolyam a számla kiállításának napján érvényes MNB Euró deviza középárfolyam alapján kerül meghatározásra.